021-88209612
جرقه گیری نایلون چیست؟

جرقه گیری نایلون از ضروری‌ترین عملیات‌های پیش از فرایند چاپ نایلون می‌باشد. شاید این مفهوم برای شما جدید و نامفهوم باشد. برای درک بیشتر آن به این دو سوال فکر کنید: آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا نوشتن بر روی نایلون آسان نیست؟ یا چرا وقتی پلاستیک را رنگ آمیزی می‌کنید، رنگ به خوبی بر روی آن نمی‌نشیند؟ پاسخ این دو پرسش به ماهیت ماده برمی‌گردد. همان‌طور که می‌دانید پلاستیک و انواع نایلون از زنجیرهای بلند و به هم پیوسته‌ای تشکیل شده‌اند. رنگ از قدرت چسبندگی ضعیفی در مقابل این قبیل مواد برخوردار است. جرقه گیری نایلون یا عملیات کرونا راهی برای افزایش قابلیت چاپ و رنگ پذیری نایلون می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با این فرایند، مطالعه ادامه‌ این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

جرقه گیری نایلون پیش از چاپ

 

جرقه گیری پیش از چاپ

 

بسیاری از تولیدکنندگان تمایل دارند تا برند و شعار تبلیغاتی خود را بر روی بسته‌بندی کالای خود چاپ کنند. همان‌طور که مقاله شیرینگ پک کردن مطرح کردیم، نایلون به دلیل برخورداری از قابلیت چاپ مناسب و نیز ارزانی، در اکثر صنایع برای بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های مختلفی مثل فلسکو، هلیوگراور، افست و سیلک برای انتقال طراحی بر روی بسته‌بندی کاربرد دارد. کیفیت چاپ نایلون به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل روش چاپ، کیفیت رنگ، مرغوبیت ماده مصرفی و ... می‌شود. برخلاف سایر مواد مورد استفاده در بسته بندی کالا، کیفیت سطح نایلون نیاز به آماده سازی دارد. جرقه گیری از جمله عملیات سطحی مورد استفاده برای آماده سازی نایلون، پیش از عملیات چاپ است. با این کار می توان چاپ با کیفیتی را ارائه داد. فراموش نکنید که چاپ با کیفیت می‌تواند در معرفی برند و کالای شما به مخاطب تاثیر به سزایی داشته باشد. بنابراین از این مرحله از عملیات آماده سازی بسته‌بندی به سادگی عبور نکنید.

 

جرقه گیری نایلون پیش از چاپ

 

جرقه گیری نایلون چیست؟

 

پیش از پرداختن به بحث جرقه گیری نایلون، بهتر است کمی با ساختار ماده پلاستیکی آشنا شوید. پلاستیک و یا انواع نایلون، به عنوان یک ماده مصنوعی ساخته شده توسط بشر، از زنجیره‌های بلند مولکولی تشکیل شده‌است. هر کدام از این زنجیرها که پلیمر نام دارند، خود از به هم پیوستن واحدهای کوچکتری به نام مونومر، به وجود آمده‌اند. به این ترتیب، تعداد نقاط انتهایی زنجیره‌ها در مقایسه با مونومرهای تشکیل دهنده پلاستیک، بسیار کمتر است. از طرفی چسبندگی و اتصال مولکول‌های مرکب به نایلون، در نقاط انتهایی پلیمر انجام می‌شود. بنابراین حتما اکنون دیگر متوجه شده‌اید که چرا در چاپ پلاستیک و انواع نایلون، مولکول‌های جوهر با فاصله از هم قرار می‌گیرند.

جرقه گیری نایلون روشی است که در آن به کمک تخلیه الکتریکی، زنجیره‌های بلند مولکولی شکسته شده و به این ترتیب چگالی نقاط انتهایی افزایش پیدا می‌کند. در این فرایند با قطع شدن پیوندها، یون اکسیژن و مولکول ازن آزاد می‌شود. به دنبال تشکیل شدن گروه‌های کربونیل، سطح انرژی افزایش پیدا می‌کند. پس از جرقه گیری نایلون، می‌توان چاپ با کیفیت انجام داد.

 

دستگاه جرقه گیری نایلون یا دستگاه کرونا

 

چه کسی جرقه گیری نایلون را ابداع کرد؟

 

دستگاه جرقه گیری نایلون که به دستگاه کرونا شناخته می‌شود، توسط مهندس دانمارکی به نام ورنر ایزبی در سال 1951 اختراع شد. یکی از مشتریان شرکت وتا فون (Vetaphone)، برای حل مشکل چاپ پلاستیک از ورنر کمک خواست. او فهمیده بود که به کمک شعله گاز و یا جرقه این مسئله قابل حل است. اما این دو روش با مشکلات خاص خود روبه رو بودند. انجام آزمایش‌های مکرر و مطالعات فراوان ورنر، منجر به ساخت دستگاه جرقه گیری نایلون شد. انواع دستگاه جرقه گیری نایلون برای فیلم‌های تک لایه، دو لایه، سه لایه و پلیمری در بازار موجود می‌باشد.

 

مخترع دستگاه جرقه گیری نایلون

 

بسیاری از فیلم‌های مورد استفاده در انواع بسته بندی پلاستیکی، مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن، دارای سطوح شیمیایی بی اثر و غیر متخلخل با کشش سطحی پایین هستند.  اتصال هرگونه مایع مثل جوهر به سطح، به شرط بالا بودن قابلیت ترشوندگی انجام می‌شود. به کمک دستگاه کرونا یا جرقه گیری نایلون، قابلیت ترشوندگی یا توانایی تماس مایع با سطح را ارتقا داد. به همین منظور بایستی انرژی سطحی را افزایش داد. جمع بندی کلی این بحث بدین صورت است که افزایش انرِژی منجر به کاهش زاویه تماس و افزایش قابلیت ترشوندگی و چسبندگی می‌شود. اثر جرقه گیری نایلون با گذر زمان کم رنگ می‌شود. حتما مطمئن شوید که نایلون مورد استفاده پیش از انجام فرایند چاپ، جرقه گیری شده باشد. گرچه انجام جرقه گیری نایلون با تولید گاز ازن همراه است، اما مقدار این گاز به حدی نیست که به سلامتی آسیب برساند. برای جلوگیری از خطرات احتمالی از تهویه محل کار اطمینان حاصل پیدا کنید.

 

اکنون با مطالعه این مقاله با جرقه گیری نایلون و دستگاه کرونا ناآشنا نیستید. در صورتی که برای چاپ بسته بندی خود به دنبال کیفیت هستید، با ما تماس بگیرید. آنلاین پلیمر به عنوان ارائه دهنده خدمات چاپ بر روی انواع نایلون مثل شیرینک در خدمت شما است. برای آگاهی از خدمات می‌توانید با شماره 88209612-021 تماس حاصل فرمایید.

 

ارتباط با ما
آدرس:تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک ۳۶
ساعت کاری شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 پنج شنبه ها از 8:30 تا 12:30
 
 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آنلاین پلیمر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح