021-88209612
7 کاربرد نایلون بسته بندی که نمی دانستید

کاربرد نایلون بسته بندی

 

در دسترس‌ترین ماده برای بسته‌بندی مواد مختلف نایلون است. این مسئله باعث شده صنایع مختلف به اهمیت کاربرد نایلون بسته بندی توجه کنند. نایلون برای اولین‌بار در 28 فوریه 1935 توسط والاس کارترز در مرکز پژوهش دوپونت تولید شد. کاربرد تجاری نایلون با تولید مسواک و سپس جوراب آغازشد. در ادامه این مقاله با 7 مورد از کاربرد نایلون بسته‌بندی آشنا خواهیدشد:

 

کاربرد نایلون بسته بندی

 

بسته‌بندی مواد غذایی

 

از رایج‌ترین محل‌های کاربرد نایلون بسته بندی، صنعت مواد غذایی است. امروزه شرایط زندگی به گونه‌ای تغییر کرده که خانواده‌ها زمان کمتری را برای آشپزی داشته‌‌ باشند. به همین دلیل امروزه، غذاهای آماده و یا نیم‌پخته به سبد غذایی مردم راه پیدا کرده‌اند. حفظ بهداشت، پایداری و افزایش زمان نگهداری این مواد به عهده بسته‌بندی آن‌ها است. نایلون گزینه‌ای مناسب برای رسیدن به این اهداف است. استفاده از نایلون در صنعت بسته‌بندی محصولات غذایی باعث پایداری محصولات و حفاظت در برابر آلودگی‌های محیطی می‌شود. بسته‌بندی انواع گوشت و سبزیجات با نایلون‌های شیرینک و سلفون به تازه نگه‌داشتن محصولات کمک می‌کند.

 

کاربرد نایلون بسته بندی موادغذایی

 

بسته‌بندی لوازم یدکی

 

مطمئن‌ترین راه برای بسته‌بندی و انتقال لوازم یدکی استفاده از انواع نایلون است. کیسه‌های نایلون برای بسته‌بندی قطعات کاربرد دارد. برای بسته‌بندی قطعات خودرو در سه نوبت از نایلون استفاده می‌شود. این کیسه‌ها به جابه‌جایی و شمارش راحت قطعات در انبار و در بسته‌های بزرگتر کمک می‌کند. برخی قطعات یدکی به رطوبت حساس هستند. نایلون مانع از رسیدن رطوبت به اجسام می‌شود. این ویژگی باعث شده تا کاربرد نایلون بسته‌بندی برای قطعات خودرو جایگاه ویژه‌ای پیدا ‌کند. علاوه‌بر کیسه نایلون، از ورق‌های نایلونی در داخل کارتن قطعات و پوشش کل محموله استفاده می‌شود. این کاربرد نایلون به منظور جلوگیری از واردشدن آسیب و تسهیل عملیات خارج کردن قطعات از بسته است. هم‌چنین برای کاهش صدمات ناشی از فشار و ضربه(داخلی و خارجی)، قطعات حساس و شکستنی از نایلون حبابدار استفاده می‌شود.

 

کاربرد  نایلون بسته بندی برای لوازم یدکی

 

بسته‌بندی علوفه

 

بسته‌بندی علوفه حیوانات، از دیگر موارد کاربرد نایلون بسته‌بندی محسوب می‌شود. علوفه مورد نیاز دام‌ها در نایلون‌های بزرگ بسته‌بندی می‌شود. هدف از بسته‌بندی علوفه‌ها در وهله اول حفظ ارزش غذایی و حفاظت در برابر آلودگی‌های محیطی است. شرایط نگهداری علوفه‌ها به‌گونه‌ای است که ممکن است ساعت‌ها در معرض نور خورشید و یا بارندگی قرار گیرند. هم‌چنین به دلیل سنگین بودن سختی حمل و نقل را به همراه دارند. نایلون به دلیل داشتن خواص ویژه می‌تواند، حفاظ مناسبی در برابر تمامی عوامل ذکر شده، باشد. توجه به این نکته ضروری است که رطوبت علوفه‌های خشک نباید از 20درصد افزایش پیداکند. افزایش رطوبت بیش ‌از این مقدار موجب کپک ‌زدن و فساد در علوفه‌ها خواهد شد. ماده آفلاتوکسین که در علوفه کپک ‌زده وجود دارد، بیماری و مرگ دام‌ها را به دنبال خواهد داشت.

 

کاربرد نایلون بسته بندی علوفه

 

بسته بندی لبنیات

 

پلاستیک در بسته‌بندی انواع لبنیات کاربرد گسترده‌ای دارد. در میان لبنیات، دوغ و شیر به دو صورت بسته‌بندی و عرضه می‌شوند: بطری و نایلون. شیر و دوغ کیسه‌ای از مثال‌های دیگر کاربرد نایلون بسته بندی در صنعت مواد غذایی محسوب می‌شوند. نایلون مورد استفاده در بسته‌بندی شیر و دوغ ساختار پلی‌اتیلنی دارد. این ماده از مقاومت مناسبی در برابر کشش و پارگی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با بسته‌بندی شیر و دوغ کیسه‌ای کلیک کنید.

 

کاربرد نایلون بسته بندی شیر و دوغ

 

بسته بندی بطری

 

حتما شاهد بسته‌بندی چندتایی بطری‌های نوشیدنی بوده‌اید. به بسته بندی چندتایی محصولات با نایلون شیرینک، شیرینگ پک کردن محصولات می‌گویند. در کارخانه‌ها که با تولید انبوه بطری مواجه هستیم، بهترین راه برای نظم‌دهی و انتقال این نوع محصول شیرینگ کردن آن‌ها است. ممکن است استفاده از جعبه برای سازمان‌دهی بطری‌ها منطقی به نظرآید اما باید بدانید که این نوع انتقال علاوه‌بر افزایش هزینه تمام شده، ممکن است باعث آسیب دیدن محصولات به هنگام جابه‌جایی شود. برای آشنایی با کاربرد نایلون بسته بندی در شیرینگ پک کردن و مزایای آن کلیک کنید.

 

کاربرد  نایلون بسته بندی بطری

 

بسته بندی ذغال

 

حفاظت در برابر ضربه، فشار، تغییرات دما و رطوبت مواردی است که باید در انتخاب نوع بسته‌بندی ذغال لحاظ شود. ممکن است ذغال را در بسته‌های کارتنی دیده باشید. اما برای بسته‌بندی‌های کوچک‌تر و حمل‌و‌نقل راحت‌تر از کیسه‌های دسته‌دار در بسته‌بندی ذغال استفاده می‌شود. بسته‌بندی ذغال با نایلون ممکن است محصول را پنهان کند. در این مرحله چون نایلون از قابلیت چاپ برخورداراست می‌توان با طراحی مناسب و چاپ آن به معرفی کالا بپردازیم.

 

کاربرد نایلون بسته بندی ذغال

 

بسته بندی لوازم بهداشتی

 

یکی از اصول اولیه‌ی بسته‌بندی محصولات بهداشتی، حفاظت آن در برابر آلودگی‌ها از جمله باکتری، رطوبت، و گاهی نور و اکسیژن است. برای جلوگیری از آلودگی بسته‌بندی باید از مقاومت و کشسانی نسبتا زیاد در مقابل خش‌خوردگی، پارگی، سوراخ شدن و... برخوردار باشد. به همین منظور معمولا از کیسه‌های نایلنی با چگالی کم و خاصیت کشسانی بالا استفاده می‌شود. کاربرد نایلون بسته بندی در این زمینه نیز حائز اهمیت است.

 

کاربرد نایلون بسته بندی بهداشتی

 

با مطالعه این متن با کاربرد نایلون بسته بندی آشنا شدید. شما می‌توانید برای چاپ با کیفیت بر روی انواع بسته‌بندی مثل بسته بندی ذغال با مشاوران ما در آنلاین پلیمر تماس بگیرید.

ارتباط با ما
آدرس:تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک ۳۶
ساعت کاری شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 پنج شنبه ها از 8:30 تا 12:30
 
 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آنلاین پلیمر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح