021-88209612
شیرینگ پک چیست و مزایای شیرینگ پک

شیرینک پک (shrink pack) یا شیرینگ پک، از متداول‌ترین روش‌های بسته‌بندی محصولات به حساب می‌آید. در طول روز بارها با این نوع بسته بندی مواجه شده‌اید. بسته‌بندی محصولات با استفاده از شیرینک را شیرینگ پک می‌گویند. بسته بندی پلاستیکی جعبه بیسکویت، بسته‌بندی چندتایی انواع نوشیدنی مثل آب معدنی و هزاران مثال دیگر نمونه‌هایی از شیرینگ پک کردن هستند. در ادامه این مقاله شما با شیرینگ پک کردن، مزایای آن و انواع ماشین شیرینگ پک آشنا خواهید شد.

 

شیرینگ پک کردن محصولات و مزایای آن

 

ضرورت شیرینگ پک

 

شما می‌توانید حضور انواع بسته بندی پلاستیکی را در زندگی روزمره احساس کنید. بسته‌بندی قدمتی طولانی دارد. اصلی‌ترین هدف از بسته‌بندی محصولات که انسان از ابتدا به دنبال آن بوده‌است، حفاظت از کالای مورد نظر و افزایش ماندگاری می‌باشد. امروزه اما از بسته‌بندی در تبلیغ محصول نیز کمک می‌گیرند. بنابراین این مسئله باعث شده تا اهمیت بسته‌بندی افزایش پیداکند. در دنیای امروز، پلاستیک به دلیل آسیب‌های زیست محیطی و دیر تجزیه پذیر بودن آن، ماده‌ای مضر تلقی می‌شود. علی‌رغم این عیب پلاستیک، در بسته‌بندی برخی محصولات انتخابی جز استفاده از این نوع بسته بندی نداریم.

 

 شیرینگ پک کردن محصولات و مزایای آنم

 

شیرینک پک چیست؟

 

شرینک پک از دو کلمه shrink  به معنای جمع شدن و pack به معنای بسته‌بندی تشکیل شده‌است. این نوع بسته‌بندی به شیرینک پک معروف است زیرا هنگام قرار گرفتن در معرض گرما شیرینگ در اطراف محصول جمع می‌شود. شیرینک لایه پلاستیکی شفافی است که در شیرینک پک کردن محصولات مختلف کاربرد دارد. ماده سازنده شیرینک، شامل پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی اتیلن (PE) و پلی الفین (POF) است. هر یک از این سه نوع ماده با استفاده از افزودنی‌ها، ویژگی‌هایی را ایجاد می‌کنند که باعث پایداری و ماندگاری شیرینک می‌شود. برای آشنایی بیشتر با شیرینک کلیک کنید.

 

شیرینگ پک کردن و چاپ برروی شیرینک

 

انواع ماشین شیرینگ پک

 

انواع ماشین شیرینک پک مسیر یکسانی را برای بسته‌بندی محصولات طی می‌کنند. در تمامی آن‌ها ابتدا شیرینک دورتادور محصول پیچیده می‌شود. سپس با قرارگرفتن در کوره حرارتی، شیرینک کاملا به محصول می‌چسبد به گونه‌ای که شکل محصول را به خود می‌گیرد. بعد از این مرحله در مجاورت با هوای محیط یا توسط فن‌های خنک‌کننده، بسته‌بندی خنک می‌شود. به طور کلی دو دسته ماشین شیرینگ پک در بازار موجود می‌باشد. این دو نوع شامل ماشین شیرینگ پک تونلی و شیرینک پک کابینی می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری درباره هرکدام می‌پردازیم.

 

شرینگ پک تونلی

 

در این دسته از ماشین‌های شیرینگ پک، محصول پیچیده شده با فیلم‌های شیرینگ (از جنس PVC، POF یا PE)، توسط نوارهای نقاله به داخل تونل حرارتی منتقل می‌شود. در مدل تونلی هوای گرم درون تونل در جریان است. با عبور کالای بسته‌بندی شده بر روی نوار نقاله و در مجاورت هوای گرم، شیرینگ نرم شده و به محصول می‌چسبد. در ادامه گردش هوای خنک با کمک فن‌های خنک کننده به تکمیل فرایند بسته‌بندی کمک می‌کند. سرعت حرکت نوار نقاله، سرعت و دمای هوای در جریان در تونل توسط اپراتور کنترل می‌شود.

این نوع دستگاه شیرینگ پک عمدتا در امتداد خط تولید کارخانه‌های صنعتی و مواد غذایی به صورت مداوم در بسته‌بندی محصولات بزرگ کاربرد دارد. بسته‌بندی کالاهایی مانند قوطی‌ها، بطری‌های شیشه‌ای، آب معدنی، لوازم خانگی، قطعات خودرو، لوازم کامپیوتر و بسیاری دیگر از محصولات صنایع کوچک و بزرگ با استفاده از ماشین شیرینگ پک تونلی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که این دستگاه به صورت اتوماتیک (بدون نیاز به اپراتور) و نیمه اتوماتیک (نیازمند به یک اپراتور) عمل می‌کند و بدین صورت هزینه‌های عملیاتی کاهش می‌یابد. در ادامه تصویر نمونه‌ای از ماشین شیرینک پک تونلی را مشاهده می‌کنید:

 

ماشین شیرینگ پک تونلی

 

شیرینگ پک کابینی

 

شیرینگ پک کابینی فرایندی کاملا مشابه به مدل تونلی را در بسته‌بندی محصولات طی می‌کند با این تفاوت که بسته‌بندی با این دستگاه به صورت دستی انجام می‌شود. در این دستگاه محصول پیچیده شده در شیرینک در کابین قرار می‌گیرد و با اعمال حرارت کالای مورد نظر شما بسته بندی می‌شود. با باز کردن در کابین حرارت قطع می‌شود. در این ماشین شیرینک پک محصول با قرار گرفتن در مجاورت هوای محیط خنک می‌گردد. این نوع ماشین بیشتر به صورت دستی برای بسته‌بندی محصولات کوچک‌تر مثل لوازم التحریر و بسته‌بندی مواد غذایی در رستوران‌ها و قنادی‌ها کاربرد دارد. تصویر نمونه‌ای از دستگاه شیرینک پک کابینی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 

ماشین شیرینگ پک کابینی

 

انواع ماشین‌های شیرینگ پک با مصرف گاز، برق یا به صورت دوگانه‌سوز(گاز و برق)، کار می‌کنند.

 

مزایای ماشین شیرینگ پک

 

  • امکان بسته‌بندی چندتایی محصولات
  • امکان مهرو موم کردن کالا
  • بسته‌بندی و تبلیغ کالا به صورت توامان
  • حفاظت در برابر عوامل محیطی مثل گردو غبار، حیوانات موذی و رطوبت 
  • قابلیت نگهداری طولانی مدت محصول در انبار
  • قابلیت بسته‌بندی چندتایی محصول
  • قابلیت چاپ بر روی بسته‌بندی
  • سهولت در جابه‌جایی و افزایش سرعت انتقال

 

شیرینگ پک کردن و مزایای  آن

 

شما با مطالعه این مقاله با شیرینگ پک کردن و مزایای آن آشنا شدید. همان‌طور که می‌دانید، امکان چاپ بر روی فیلم‌های شیرینک وجود دارد. برای انجام چاپ با کیفیت و زیبا بر روی شیرینک و انواع بسته‌بندی پلاستیکی مثل بسته بندی غذای منجمد با ما تماس بگیرید.

ارتباط با ما
آدرس:تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک ۳۶
ساعت کاری شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 پنج شنبه ها از 8:30 تا 12:30
 
 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آنلاین پلیمر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح