021-88209612
انواع بسته بندی پلاستیکی

انواع بسته بندی، ضامن سلامت کالا از مرحله تولید تا مصرف هستند. انتقال پیام تولید کننده به مصرف کننده و ایجاد ارتباط بین آن‌ها از اهداف انواع بسته بندی محسوب می‌شود. استفاده از مواد مختلف در تولید بسته بندی باعث شده تا انواع بسته بندی، کاربردهای مختلفی داشته باشند. در این میان پلاستیک از پرمصرف‌ترین مواد مورداستفاده در تولید انواع بسته بندی محسوب می‌شود. کیسه خرید در دسترس ترین بسته بندی پلاستیکی است. در ادامه این مقاله با تاریخچه بسته بندی آشنا می‌شوید.

 

انواع بسته بندی پلاستیکی  صیفی جات

 

تاریخچه بسته بندی

 

مطالعه تاریخ نشان می‌دهد که انسان ماقبل تاریخ به دنبال پیدا کردن غذا دائما از محلی به محل دیگر جابه‌جا می‌شد. بشر به دلیل نداشتن اقامت دائمی در یک نقطه نیازی به حفاظت از غذای خود نداشت. روی آوردن به کشاورزی انسان را مجبور به یک جانشینی کرد. این مسئله باعث شد که بسته بندی اهمیت پیداکند. در ابتدا انسان از برگ درختان، صدف و پوست حیوانات در بسته بندی محصولات غذایی خود استفاده می‌کرد. تلاش های بشر برای نگهداری طولانی مدت تر مواد غذایی باعث استفاده از مواد جدید در بسته بندی شد.

 

انواع بسته بندی مورد استفاده انسان  ماقبل تاریخ

 

شواهد و مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که در 8 قرن پیش از میلاد، پارچه در بسته بندی کاربرد گسترده‌ای داشته است. همچنین در این زمان برای نگهداری مواد غذایی مایع از ظروف گلی استفاده می‌شد. چینی‌ها در حدود 200سال پیش از میلاد موفق به ساخت کاغذ از پوست درخت توت شدند. هم‌زمان در روم و یونان ساخت بشکه چوبی رواج پیدا کرد. در میانه قرن 5 میلادی پیشرفت صنعت شیشه‌گری منجر به تولید ظروف شیشه‌ای شد. اما این بسته بندی‌های شیشه‌ای بسیار گران قیمت بودند.

سال 750 میلادی اوج صنعت کاغذسازی در خاورمیانه بود که با تصرف شهر سمرقند توسط اعراب این صنعت در اختیار آن‌ها قرار گرفت. در قرن 13  میلادی با کشف آهن و قلع اندود در بوهیما، فلزات نیز به صنعت بسته بندی راه پیدا کردند. اولین قوطی فلزی در اواسط قرن 18 میلادی توسط کارخانه توتون سازی تولید و وارد بازار شد. در همین قرن تولید قوطی شیشه‌ای در انگلستان آغاز شد.

ایران از دیرباز به دلیل عبور راه ابریشم و موقعیت استراتژیک در منطقه، همواره نقطه‌ای مهم در تبادلات تجاری بوده‌است. انواع بسته بندی مثل گونی، جعبه های چوبی و ... به حفاظت کالا‌ها در طول مسیر کمک می‌کردند. اگرچه صنعت بسته بندی ایران قدمتی کمتر از اروپا (کمتر از پنجاه سال) دارد، اما توانسته در همین مدت کوتاه درآمد قابل‌ توجهی برای تولیدکنندگان به ارمغان بیاورد.

 

اهمیت انواع بسته بندی در مراودات تجاری ایران

 

بسته بندی پلاستیکی

 

درسال 1909 درب‌های پلاستیک توسط هندریک بگلند به صنعت بسته بندی ورود پیدا کرد. از اواسط قرن بیستم میلادی تولید انواع بسته بندی با پلاستیک گسترش پیدا کرد. پس از جنگ جهانی دوم، پلاستیک برای بسته بندی محصولات غذایی به کار گرفته شد.

از پلیمرزاسیون منومرها پلاستیک به وجود می‌آید. مونومرها واحد های کوچکی هستند که از به هم پیوستن آن‌ها پلیمر به وجود می‌آید. ساختار پلاستیک‌ها از زنجیرهای طولانی تشکیل شده‌است. پلاستیک‌ها به دو نوع ترموست و ترموپلاست تقسیم بندی می‌شوند. درادامه توضیح مختصری درباره تقسیم بندی‌های پلاستیک می‌دهیم.

ترموپلاست

ترموپلاست‌ها دسته‌ای از پلاستیک‌ها هستند که با حرارت دیدن نرم و پس از سردشدن سفت می‌شوند. از خواص این ماده به مقاومت عالی در برابر کشش، سایش و خراش می‌توان اشاره کرد. ترموپلاست‌ در تولید بسته بندی جواهرات، مواد غذایی، گازوئیل و ... کاربرد دارد.

 

ترموست

 

اگر چه ترموست‌ها در اثر حرارت دیدن نرم می‌شوند، اما پس از سرد شدن برخلاف ترموپلاست‌ها با حرارت مجدد نرم نمی‌شوند. برای اینکه بتوان مجددا آن‌ها را نرم کرد باید در دماهای بسیار بالا حرارت داد. این دسته از پلاستیک‌ها به دلیل مقاومت بسیار خوب در برابر اکسیداسیون، بی بو بودن و شفافیت در بسته بندی آب آشامیدنی، محصولات بهداشتی و دارویی کاربرد دارند. از دیگر کاربرد های ترموست می‌توان به پوشش داخلی قوطی‌های بسته بندی اشاره کرد.

 

مزایای انواع بسته بندی پلاستیکی

 

وزن کم، قیمت پایین، قابلیت شکل پذیری بالا، مصرف انرژی کم در تولید از جمله مزیت‌های بسته بندی پلاستیکی هستند که باعث شده تا پرمصرف‌ترین انواع بسته بندی تلقی شوند. پایداری شیمیایی، احتمال نشت پایین و مقاومت خوب در برابر مواد اسیدی و قلیایی این نوع بسته بندی سبب شده که کارخانه‌ها در بسته بندی محصولات غذایی و محصولات بهداشتی به استفاده از این نوع بسته بندی گرایش پیدا کنند.

 

انواع بسته بندی پلاستیکی

 

معایب انواع بسته بندی پلاستیکی

 

همه ما از دیر تجزیه پذیر بودن پلاستیک در طبیعت آگاه هستیم. علاوه براین این ماده آلودگی‌های زیست محیطی و آسیب دیدن حیوانات نیز به دنبال دارد. تمام این مسائل باعث شده تا دغدغه تمام حامیان محیط زیست امروزه کاهش مصرف پلاستیک و جایگزینی آن با مواد سازگار با طبیعت باشد. در این راستا برخی کشورها با وضع قوانین سخت گیرانه و جریمه های سنگینی را برای تولید محصولات پلاستیکی در این مسیر گام برداشته‌اند. انواع بسته بندی پلاستیکی  در مواجه با اشعه UV خورشید از خود ضعف نشان داده و حالت شکننده پیدا می‌کنند. همچنین بروز انواع بیماری ها را نیز به دنبال دارد.

امروزه بسته بندی محصولات بهداشتی، محصولات غذایی، غیرغذایی و کیسه خرید به طور عمده با پلاستیک انجام می‌شود. شما می‌توانید برای آگاهی از خدمات چاپ انواع بسته بندی پلاستیکی با مشاوران آنلاین پلیمر تماس حاصل فرمایید.

 

ارتباط با ما
آدرس:تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک ۳۶
ساعت کاری شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 پنج شنبه ها از 8:30 تا 12:30
 
 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آنلاین پلیمر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح