021-88209612
بسته‌بندی قطعات لوازم یدکی

بسته‌بندی قطعات لوازم یدکی

 

در این قسمت به  بسته‌بندی قطعات لوازم یدکی و ویژگی های آن میپردازیم. قطعات خودرو وزن سنگین و لبه های تیز دارند که نیاز تولید کننده به بسته بندی محکم پلاستیکی بیشتر از دیگر محصولات احساس میشود. زیرا هر گونه حفره یا پارگی روی  بسته بندی پلاستیکی آن باعث مرجوع شدن قطعه تولیدی می شود. اما نکته‌ دیگر در این نوع بسته‌بندی نداشتن اهمیت بهداشتی (قطعات خودرو یک جنس بهداشتی نیست و بیشتر از جنس فلز و پلاستیک است) و رعایت فود گرید برای بسته‌بندی این نوع محصول است. در نتیجه می‌توان پلاستیک‌های بازیافتی درجه 2 و 3 را نیز با مواد اولیه نو و درجه 1 برای کم کردن قیمت و هزینه جایگزین کرد.

از جمله بسته بندی های پلاستیکی (پلیمری) رایج برای قطعات لوازم یدکی، پلاستیک های دسته دار، وکیوم، لب چسب، لب برگردان، زیپ دار یا همان زیپ کیپ هستند. این نایلون‌ها برای بسته‌بندی قطعات کوچک و بزرگ فلزی و پلاستیکی مانند پیچ ها و واشرها مناسب است که به روشهای مختلفی از جمله دوخت با منگنه، برچسب زدن و دوخت حرارتی بسته بندی می‌شوند.

برای مطرح شدن برند تجاری توصیه میشود از چاپ های با کیفیت به صورت دو طرف شفاف، دو طرف صدفی، و یا یک رو شفاف و یک رو صدفی استفاده شود. بنابراین پیشنهاد می شود که از مواد اولیه درجه یک و متریال های مرغوب در ساخت بسته بندی این لوازم استفاده شود.

 

بهترین نوع پلیمر برای بسته‌بندی قطعات خودرو چیست؟

 

استفاده از دو لایه ی BOPP+CPP می‌تواند برای این نوع بسته‌بندی مناسب باشد. در ادامه به توضیح، تفاوت و کاربرد BOPP و CPP می‌پردازیم.

 

سلفونOPP،BOPP ، CPP چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

 

Biaxially Oriented PolyPropylene (BOPP)

Cast PolyPropylene (CPP)

همان‌طور که از اسمش مشخص است، Opp پلی‌پروپلین جهت‌دار، از نظر کشش، به یک جهت، و اگر کشش در دو جهت باشدBOPP  می‌شود.این جهت دهی کردن، سفتی، استحکام کششی و بازده پلاستیک را افزایش و ازدیاد طول را کاهش می‌دهد .

پلاستیک یا پلی‌پروپیلن جهت‌دهی شده  (OPP)از ذوب و جهت‌دار کردن پلی‌پروپیلن از یک سمت آن تهیه می‌شود. به طور معمول روی سطح نازک آن چاپ به صورت معکوس انجام می‌گیرد و سپس بر روی آن لایه OPP دیگر لمینت می‌شود . لایه OPP دوم ممکن است، متالایز شده (لایه‌ای متالیک ) باشد تا از نفوذ گاز جلوگیری کند و در آخر بر روی آن یک لایه روکش دوخت‌پذیر حرارتی قرار می‌گیرد. ماده‌ی به دست آمده با این روش، در برابر بسیاری از مواد شیمیایی هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد و مقاومت بسیار بالایی دارد .

 

سلفون (BOPP) جهت‌دار شده (دو‌جهته )

 

این نوع پلیمر برای بسته‌بندی‌های انعطاف پذیرتر و همچنین در ساخت برچسب به کار می‌رود.

در این نوع پلی‌پروپیلن (OPP) را برای افزایش مقاومت آن در دو جهت می‌کشند .این کشش هم در جهت حرکت ماشین و هم در جهت مخالف حرکت ماشین است. از ویژگی‌های پلاستیک BOPP بازدارندگی بالا در برابر رطوبت، شفافیت، یکنواختی خوب، چاپ‌پذیری بالا و بهبود سختی مقاومت و قابلیت کشش را می‌توان نام برد .مهم‌ترین ویژگی آن غیر‌سمی بودن و قابلیت بازیافت کامل است .

 در بسیاری از فویل‌های آلومینیومی باید از یک لایه BOPP استفاده شود تا در صنایع بسته‌بندی مناسب باشد.

 

سلفون‌های (CPP) پروپیلین تخت یا ریخته‌گری

 

 این نوع از پلی‌پروپیلن به صورت دو‌لایه و چندلایه، دارای شفافیت، وضوح و مقاومت بالا هستند و بیشتر برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود .

به عنوان لایه مقاوم در برابر گرما و به صورت یک لایه بر روی فیلم‌های BOPP و پلی‌استر استفاده می‌شود. این نوع از پلی‌پروپیلن در بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌رود . از خواص دیگر CPP می‌توان به قدرت بسیار بالای بازدارندگی و ویژگی عایق آن در کنار وضوح و شفافیت اشاره کرد.

CPP در بازار دارای سطح جلا داده‌شده و به صورت انعطاف‌پذیر یا خشک، با سطح مات یا شفاف به صورت ساده، رنگی و یا ترکیبی پیدا می‌شود .پلاستیک‌های CPP برای بسته‌بندی انواع مواد غذایی، لوازم‌التحریر، بسته‌بندی‌های کیف و کفش و لوازم خانگی کوچک به کار می‌رود.

برای انجام انواع بسته‌بندی محصولات خود با کارشناسان آنلاین پلیمر تماس بگیرید.

ارتباط با ما
آدرس:تهران - نلسون ماندلا - بالاتر از میرداماد - تابان غربی - پلاک ۳۶
ساعت کاری شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 پنج شنبه ها از 8:30 تا 12:30
 
 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آنلاین پلیمر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح